Всеки градинар с опит знае, че една култура не може да бъде садена на едно място години наред. Това е правило, което е валидно и за доматите.
Но се случва собствениците на малки парцели да нямат избор.
В резултат на това културите се налага да бъдат посадени отново в старите лехи. В такава ситуация е важно да се извършат редица подготвителни мерки, за да се намали рискът от болести и проблеми през новия сезон. Ако забравите за това, тогава е сигурно, че ще се простите с реколтата си.
Ако искате градината ви да е отрупана с домати и пипер, използвайте това хапче
Първо трябва да премахнете всички остатъци от старите насаждения, защото те са способни да заразят почвата с гъбички. Добавянето на остатъци към компоста не е решение на въпроса, освен ако не ги обработите правилно преди това.
След това можете да започнете да работите с почвата. Процедурата трябва да се прави през есента и пролетта.
Необходимо е използването на препарати на базата на триходерма, за да се намали рискът от развитие на патогенни гъбички и опасни бактерии.
Още повече през есента е необходимо почвата да се подхранва с минерални торове. През пролетта можете да използвате компост или оборски тор, но изгнил.
Ако искате доматите в градината да са сладки като ЗАХАР, полейте ги веднага с този разтвор
На квадратен метър трябва да се използва една кофа с тор.
В началото на пролетта трябва да добавите доломитово брашно или креда, но всеки тор на базата на калций ще свърши работа. Нужно е да се има предвид, че доматите са крехка култура, която при недостиг на калций ще бъде засегната от гниене.
Ако извършвате тези дейности, тогава в крайна сметка можете да получите отлична реколта от големи и вкусни домати.
В случай, че имате много неизвестни в отглеждането на домати, а в същото време искате да се радвате на добра реколта, почерпете опит от опитните градинари и не действайте на своя глава. Дори и да не получите изключителен добив, то поне няма да загубите и малкото, което е узряло.